Co to jest i jak skorzystać z RSS?

Tak po krótce, RSS jest to system umożliwiający przesyłanie nagłówków wiadomości, bez konieczności pobierania ich. W naszym wypadku, będą w nim nagłówki informacji umieszczanych na stronie głównej.
Aby skorzystać z RSS-a, potrzebny jest czytnik RSS. W chwili obecnej większość popularnych przeglądarek takie czytniki ma wbudowane. Godnym polecenia jest (dla używających Firefoksa) rozszerzenie NewsFox.

Dlaczego zamiast RSS jest Atom

RSS to skrót od wielu różnych standardów, służących temu samemu celowi – dostarczaniu nagłówków wiadomości. Problem w tym że standardów tych jest za dużo i nie opisują one dokładnie przesyłanej treści.

Dlatego właśnie RSS został zamieniony na Atom. Z punktu widzenia użytkownika końcowego różnicy praktycznie nie ma, ponieważ praktycznie wszystkie czytniki newsów obsługują RSS i Atom.

Dlaczego zatem ta strona ma w tytule RSS a nie Atom? Powód prozaiczny – większość internautów skojarzy skrót RSS, raczej niewielu natomiast skojarzy Atom :)

Jak skorzystać z kanału Atom

Po otwarciu strony kanału (obecnie strona główna oraz strona ze śmiesznymi cytatami), na pasku adresu pojawia się ikonka (podobna do tej: ikonka RSS/Atom) informująca o tym, że możemy skorzystać z kanału Atom. W większości przypadków będzie to oznaczone ikonką podobną do poniższej, która będzie się znajdować albo w pasku adresu (np. w przeglądarkach Firefox i Opera) lub na pasku narzędzi (np. Internet Explorer).

Należy kliknąć na ikonkę i potwierdzić dodanie kanału.

Jeśli chcesz, możesz dodać ręcznie kanał ATOM Newsy #quiz24.